The House with Chicken Legs - review



Случвало ли ви се е да си купите книга, провокирани от съвсем дребен детайл? На мен ми се случва често. Точно така стана и с „Къщата на кокоши крака“ на Софи Андерсън. Заглавието провокира подсъзнателна носталгия към любими приказки и книги от детството ми и просто не успях да й устоя.

Често чета книги, които повечето хора биха определили като детски. Дори не бих казала тийнейджърски, но все пак попадащи някъде в необятното young adult. Любопитството ми към съвременната литература за млади читатели е провокирано от най-различни фактори: от слабостта ми към интерпретации на приказни и фолклорни сюжети, през нуждата от приключение и желанието за малко да забравя на колко години съм всъщност, до възможността да се докосна до темите, които вълнуват подрастващите и когато подарявам или препоръчвам книга, да не се въртя в омагьосан кръг от няколко класически заглавия. И ако трябва да съм абсолютно откровена, тъкмо така попадам на част от любимите си книги.

Софи Андерсън израства със славянските приказки, които баба й разказва и съвсем не е изненадващо, че е запазила афинитета си към фолклорните мотиви. Няма да ви разказвам подробно за всички литературни постижения на авторката. Напълно достатъчно е да знаете, че „Къщата на кокоши крака“ е преведена на повече от двадесет езика и попада в краткия списък за наградата „Карнеги“.

Заглавието на романа също е повече е красноречиво и точно, както подсказва - в къщичката живее баба Яга. Една от многото. Още в самото начало Софи Андерсън разчупва познатия приказен образ – нейните Яги са пазителки на порталите между света на живите и отвъдното, а не зли магьосници. Тъкмо това е и причината къщите им да се местят - за да могат ягите да проводят възможно най-много души към света на мъртвите. Самите яга-къщи са живи - не просто пътуват, не просто са наситени с магия, те имат характер и силна връзка с онези, които ги обитават. Променят се според техните нужди, понякога им помагат, друг път ги ограничават, за да ги предпазят. Яга-къщите се предават от поколение на поколение, а пазителите са изключително свързани с дома си.

Сега си представете детство прекарано във вълшебна къща, която се променя според желанията ти и пътува по света. Звучи прекрасно, нали? Само че Маринка не мисли така. Защото е на дванайсет. И иска да има приятели, обикновен живот, нормална къща и родители. Все неща, които няма как да й се случат. Родителите й са починали отдавна, а животът на ягите е всичко друго, но не и обикновен. Освен това, как би могла да си намери приятели, когато проклетата къща постоянно се мести? Това, което я ядосва най-много обаче е предопределението. Когато порасне тя трябва да наследи баба си, да бъде следващата Яга, която ще провожда душите на мъртвите. Кое дете не би се възпротивило на живот, предопределен от самото си начало и напълно лишен от право на избор?

И все пак, докато къщата крачи с дългите си крака, а Маринка и баба й се срещат с душите на различни хора, момичето, вкопчено отчаяно в мечтата си за свобода, приятелство и право на избор, постепенно започва да научава съвсем неочаквани неща и разбира, че връзката й с този живот, с къщата и с портала между двата свят е много по-дълбока и важна, отколкото е подозирала.

Софи Андерсън е избрала изключително оригинален подход, за да засегне теми, важни за всеки подрастващ. Наред с промяната на настроенията, на чувствата и дори на възприятията, която неминуемо се случва тъкмо в тази възраст, порастването е онзи преходен етап между детството и зрелостта, в които трябва да се научим да носим отговорност, да взимаме решения, да правим разлика между моментите, когато е редно да пренебрегнем желанията си и онези, в които трябва  да ги отстояваме. Да приемаме смъртта, която, искаме или не, е неизбежна част от съществуването.

Деликатна, магична и много различна, „Къщата на кокоши крака“ е книга, подходяща колкото за читатели в ранна тийнейджърска възраст, толкова и за техните родители. През историята на Маринка и ягите Софи Андерсън успява не просто да помогне на по-младите си читатели да разберат и приемат онова, което не биха могли да променят, но и да припомни на по-възрастните колко предизвикателен процес е порастването.

Free Shipping

Free delivery for orders over BGN 50

Return

14 days right of return

Service

We accept online orders 24/7

Safety

Guaranteed security when buying